Duchy Historii

Odszukaj z nami Skarb Ducha Rodu Branickich

Pobierz i wydrukuj mapę do gry

Mapa wygląda najlepiej
jako kolorowy wydruk w formacie A3

Baw się z nami

Wspólny czas

Grę zaprojektowano dla niewielkich zespołów takich jak Ty i Twoja rodzina lub przyjaciele. Wspólne rozwiązywanie zagadek i rozmowy to świetny sposób spędzania razem czasu, np. w niedzielne popołudnie.

Coś dla zdrowia

Cała trasa to maksymalnie 6 km spaceru, dzięki któremu poznasz jedno z najstarszych miast na Podlasiu wraz z jego zabytkami, także tymi nieoczywistymi.

Ucz się

W trakcie pokonywania trasy poznasz lokalną historię, ciekawe miejsca i znajdziesz co najmniej kilka powodów dla których warto poznać Choroszcz trochę bliżej.

Lubisz przygody? Znajdź z nami skarb

Gra Miejska „Duchy Historii”

Witajcie poszukiwacze skarbów. Stoi dziś przed Wami wyzwanie dokończenia pracy, którą jakiś czas temu zaczął p. Adam Janowski – lokalny poszukiwacz skarbów i przygód. Przez kilka lat szukał Skarbu Ducha Rodu Branickich – legendarnego, i do dzisiaj nie odnalezionego, kufra z kosztownościami.

Jak zapewne wiecie Braniccy byli właścicielami Choroszczy przeszło 250 lat temu i mocno zasłużyli się miastu. Ufundowali murowany kościół i klasztor, sprowadzili do miasta kupców – Żydów, którzy bardzo rozwinęli handel w naszym miasteczku, a w końcu zbudowali letnią rezydencję z olbrzymim parkiem. Przyjeżdżający tu goście (ambasadorzy, wojskowi i politycy) niejednokrotnie rozpisywali się nad wspaniałościami parku i pałacu Branickich.

Ale wróćmy do skarbu – po śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego w mieście mówiło się o wielkim skarbie – skrzyni z kosztownościami. Nikt nigdy jej nie widział, ale nasz badacz i znawca Choroszczy – p. Adam – natrafił jakiś czas temu na jego ślad. Sporo już ustalił, ale kiedy zbliżał się do celu nagle zniknął. Wiemy, że był bardzo blisko rozwiązania zagadki, ale przepadł jak kamień w wodę i zostawił tylko trochę notatek na biurku. Czas ucieka, a z pewnych źródeł wiem, że przynajmniej kilka ekip poszukiwaczy – takich jak Wasza – dostało w swoje ręce zdjęcie biurka Pana Adama.

Na biurku znajdziecie listę z zadaniami, mapę z oznaczonymi miejscami do sprawdzenia, tajemniczy szyfr i kilka zdjęć, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki. Po rozwiązaniu zagadki – a wierzę, że Wam się uda czeka Was niespodzianka.

Grę miejską „Duchy Historii” zaprojektowała Choroszcz Miniona, patronatu merytorycznego i organizacyjnego udzieliło Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, a partnerem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy. Inicjatywa dofinansowana została w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie Nowe FIO 2021-23” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.